13Oken work-in-progres v Praze

Na svátek matek se odehrají ukázky z připravované inscenace 13Oken. 

13Oken/ Kolik oken, tolik příběhů

Vizuálně pohybová inscenace o samotě, opuštění a odpouštění. Zamyšlení nad okny života. Úvaha nad pohledem z okna, pod kterým nás už nikdo nečeká. Jak velké okno je prázdnota po někom, něčem v nás? Vzpomínky na ty, kteří už nepřijdou. Divadelní průvodce základním kruhem emocí. Kdo z nás si může do dna dopřát prožít smutek? A co když přijde radost? Co s ní?

Máte dvě cesty. Jedna vede s konvičkou na hřbitov, druhá do světa. Byli jsme spolu 66 let. Prodala jsem dům, zabalila kufr a odjela. Pořád jí píšu vzkazy na lednici. Inscenace inspirovaná desítkami příběhů vdov a vdovců.

V České republice žije přes půl miliónu vdov, osamocených mužů je méně. V pobytových zařízeních je značně vyšší procento obyvatelek oproti mužům – uživatelům sociálních služeb. Inscenace si také klade za cíl vyvolat diskusi mezi profesionály v sociálních službách o důležitosti kvalitní práce s biografií, zdůrazňuje efektivní využití reminiscence a osvědčených principů stimulace epizodické paměti. Jak kvalitně poskytovat péči o duši lidem po ztrátě?  

Inscenace 13Oken navazuje na oceňovanou inscenaci Tři židle/ (Světlo.Mlha.Tma.), jež formou divadelního experimentu zpracovává emoční roviny Alzheimerovy demence.

Autor, režie: Hana Strejčková; spolupracují: Barbora Ješutová, Filip Novák, Alena Štěpánová; odborná spolupráce: Ing. Bc. Jaroslava Slivoňová; produkce: FysioART; partner projektu: Domov pro seniory Chodov, Divadelní studio pro děti při KC Zahrada; poděkování: Aneta Štěpánová právní služby, Pohřební služba Sadílek Plzeň sever, za finanční podpory: Hlavní město Praha, MČ Praha 11, Ministerstvo kultury ČR

Premiéra: 13. 6. v 13.30 a 18.30, divadelní sál Domova pro seniory Chodov