Půlnoc v pohraničí premiéra

V neděli 22. září 2019 se v areálu Lorety Rumburk uskuteční premiéra ojedinělého divadelního projektu – dramatu Půlnoc v pohraničí.

Autorská divadelní hra je inspirována historií rumburské stavby, osudovými okamžiky bývalého kapucínského kláštera a osobnostmi, které byly s tímto místem spjaty. Autorkou je Hana Strejčková a projekt připravuje s početným týmem profesionálních umělců pod hlavičkou uměleckého seskupení FysioART o. p. s. za podpory Ministerstva kultury, města Rumburk a mecenášů. Hudbu k inscenaci zkomponoval virtuos na citeru Michal Müller. Odbornou poradkyní projektu je historička Mgr. Klára Mágrová.

Půlnoc v pohraničí je temnou a tajuplnou poutí skrze historii, a přitom se odehrává jen pár desítek minut před a po půlnoci, na přelomu z 3. na 4. května roku 1950. Emočně vypjaté drama s detektivním nádechem rozkrývá osudy lidí různého vyznání, vzdělání i původu, odhaluje hrdinské činy, ale poukazuje i na neviditelný, avšak citelný strach doby. Na historické křižovatce se protnou zejména muži – představitelé různých epoch, od knížete Antonína Floriána z Liechtensteina, posledního místního kvardiána pátera Mansueta až po postavy z 50. let včetně zmocněnce SUC (Státního úřadu pro věci církevní). Ženy se objeví pouze dvě, jedna silně spjatá s místem, druhá štvaná a ničená událostmi. Všichni ti, kdo si pohraničí zamilovali, zvelebovali ho, ale i ničili, anebo naopak pohraničím utíkají, nebo z něj odcházejí, schovávají se tu, ať před sebou či světem, se najednou setkávají v kostele sv. Vavřince, v ambitu a nakonec u dvanáctého zastavení na křížové cestě v poutní kapli Svatých schodů v Rumburku. Inscenace se odehrává přesně v místech, kudy tato historie doslova „prošla“.

Premiéra inscenace Půlnoc v pohraničí se odehraje v rámci mezinárodní akce Den otevřených dveří Via Sacra. Od roku 2014 je Loreta Rumburk jedním ze zastavení mezinárodní poutní stezky Via Sacra. Ta propojuje pozoruhodné evropsky významné kostely, kláštery a další místa zbožnosti na Německo-Polsko-Českém Trojzemí – území Horní Lužice, Dolního Slezska a severních Čech.

Trailer: youtu.be/kRkxg-f20jQ

Anotace k inscenaci

Kdy jsme si rovni? A kdy jsme rovní? Nerovnost 50. let.

Autorský projekt inspirovaný osudovým okamžikem československé historie.

Dramatická noc z 3. na 4. 5. roku 1950 v kostele sv. Vavřince – zbývá jen pár hodin před plánovaným vyklizením jednoho z posledních klášterů v česko-německém pohraničí. Prolnutí epoch a národů, zpytování morálky. Hra o strachu, bezmoci a naději, která tady umírá. 

Praktické informace

Délka trvání 80 min. bez přestávky. Kapacita každého představení je omezena na max. 100 os. Vstup malých dětí se nedoporučuje a od 10 let je výhradně na zodpovědnosti rodičů. Vstupovat se bude kostelem sv. Vavřince od 16.30 a následně od 18.30 hod. Místa je možné rezervovat na tel. +420 604 555 922.

Aktuální informace o stavu projektu jsou ke sledování zde: www.pulnocvpohranici.webnode.cz