SESTRY v Hradci Králové

SESTRY

"Přišla jsem vám sloužit. Prosím, pomozte mi."

Divadelní inscenace o milosrdenství, mozolech a bezedném srdci. Životní příběh silné křehkosti a nezlomné víry, příběh 20. století. Jak velké je lidské srdce, jak silné jsou ruce? 

Nejnovější inscenační projekt Sestry připravovalo umělecké seskupení FysioART  od roku 2016 za spolupráce s řádem Školské sestry sv. Františka Česká provincie. Slavnostní premiéra inscenace se uskuteční dne 19. května 2018 v Adalbertinu v Hradci Králové u příležitosti mezinárodní konference Poselství a výzvy života Služebnice Boží sestry Elišky Pretschnerové OSF k 25. výročí její smrti. V předpremiéře představení již shlédly desítky diváků v Městském divadle Varnsdorf, Domově pro seniory Chodov a v pražské premiéře v Charitním domově na Břevnově v Praze.

Emoce probouzející inscenace není souhrnem životopisných dat, je obrazem odvahy a lásky a zdůrazňuje perzekuci řádových sester režimy 20. století. Zároveň je událostí probouzející vzpomínky na vlastní dětství, prarodiče, na pestrou mozaiku života a křižovatky rozhodnutí.

Jedni staví, druzí ničí. 

Cihlu po trámy, než zase spadne opona. 

Jedni přijímají utrpení, druzí rozdávají rány. 

Vzhůru k Němu, ale před nimi utéct nelze. 

Sepjaté ruce. 

Trpělivost.

Ticho. 

Autorkou a režisérkou inscenace je Hana Strejčková. Inscenací Sestry pokračuje v dramaturgické linii příběhů 20. století (z předchozích např. Od Madlenky k Madle, Hotel na rohu), žánrově se drží fyzického a objektového divadla a tematicky zpracovává rozsah lidské duše a kategorie dobra. Součástí projektu je i navazující interaktivní seminář pro mladé publikum. Dále prohlubuje techniky divadla reminiscence.

Režie a výprava: Hana Strejčková, texty: Hana Strejčková, S.M.Zdislava Nosková a pamětníci 20.století, hrají: Alena Štěpánová, Anežka Beránková, Hana Strejčková, Ondřej Dudek, Filip Novák, Jakub Kučera, scénografická spolupráce: Jiří Čujan, hudba: Alena Karkošková, hudební spolupráce: Školské sestry sv. Františka Česká provincie, produkce: FysioART, koprodukce: Školské sestry sv. Františka Česká provincie, Partneři projektu: Městské divadlo Varnsdorf, DS Chodov

Za finanční podpory: Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha, Praha 11