Trailer Půlnoc v pohraničí

youtu.be/kRkxg-f20jQ

Kdy jsme si rovni? A kdy jsme rovní? Nerovnost 50. let.

Autorský projekt režisérky Hany Strejčkové inspirovaný osudovým okamžikem československé historie se poprvé představí veřejnosti v neděli 22. září od 17 a 19 hodin v loretánském areálu v Rumburku. Zbývá jen pár hodin před plánovaným vyklizením jednoho z posledních klášterů v česko-německém pohraničí. Dramatická noc z 3. na 4. 5. roku 1950 v kostele sv. Vavřince je hrou o strachu, bezmoci a naději, která tady umírá. Profesionální umělecké uskupení FysioART tímto titulem pokračuje ve své dramaturgické linii "paměť místa 20. století". 

Emočně vypjaté drama rozkrývá osudy lidí různého vyznání, vzdělání i původu, odhaluje hrdinské činy, ale poukazuje i na neviditelný, avšak citelný strach doby. Pod klášterní střechou se na chvíli protnou zejména muži – představitelé různých epoch, od knížete Antonína Floriána z Liechtensteinu, posledního místního kvardiána - pátera Mansueta až po postavy z 50. let včetně zmocněnce SUC (Státního úřadu pro věci církevní). Ženy se objeví pouze dvě, jedna silně spjatá s místem, druhá štvaná a ničená událostmi. Všichni ti, kdo si pohraničí zamilovali, zvelebovali ho, ale i ničili, anebo naopak pohraničím utíkají, nebo z něj odcházejí, schovávají se tu, ať před sebou či světem, se v jeden okamžik, který netrvá déle než noc, setkávají v kostele sv. Vavřince, v ambitu a nakonec u dvanáctého zastavení na křížové cestě v poutní kapli Svatých schodů v Rumburku. Inscenace se odehrává přesně v místech, kudy tato historie doslova „prošla“.

Na projektu se podílí početný tým umělců z různých oborů, činohra, tanec i opera a ke spolupráci se připojili i místní ochotníci. Hudbu k inscenaci zkomponoval a živě představení doprovodí hudebník Michal Müller. Odbornou poradkyní projektu je historička Mgr. Klára Mágrová. Půlnoc v pohraničí dále čekají reprízy v kostelích, klášterních budovách, ve starých divadelních sálech a galeriích.  

 

 

Divadlo s dětmi - Divadelní studio 

     

PARTNEŘI PROJEKTŮ FYSIOART

 

www.mkcr.cz           www.praha.eu   rok 2016                               www.idu.cz         www.tanecpraha.cz                     www.seniordomov.cz    www.kczahrada.cz