Hotel na rohu

Divadlo reminiscence - Příběhy 20. století

Také se vám zdá, jakoby se hotel stěhoval z místa na místo? Vidíte, to se ani nehnul! / Host nebo domácí? Zdejší, přespolní, nebo nikdezdejší?

Hotel Na rohu je původní divadelní hra o bohaté až neuvěřitelné historii jednoho hotelu, jednoho města na okraji a jedné recepční, která všechnu tu "historii" prožila. Díky jejím vzpomínkám ožívají slavní i neznámí, ale zajímaví návštěvníci hotelu a jsou připomínány dějinné události kdysi významného města v pohraničí. Za první republiky se hotel těšil zájmu výletníků, vážených hostů i umělců. Jak šla doba, hosté se proměňovali, přicházeli, odcházeli i mizeli a pak se objevovali noví, ať byla válka první či druhá, nebo znárodnění a doba rekreací, dokud nezmizelo kouzlo a s tím i hotel sám. Dnes jsou z hotelu zarostlé ruiny.

Hotel na rohu vznikl za spolupráce pamětníků, na základě sesbíraných vzpomínek i historických pramenů, s odkazy na místní literáty a dobový tisk. Odkazuje na dynamickou proměnu společnosti česko-německého pohraničí v letech 1932 - 1989. Za každou postavou, jež vkročí na jeviště, je člověk, pod každým kabátem jiná duše a všichni se kdysi zastavili v Hotelu na rohu, když projížděli za svým snem, za láskou, štěstím, nadějí i vstříc strachu, svému konci či se smutkem.

TVŮRČÍ TÝM

Autor textu, scénografie, režie: Hana Strejčková

Hrají: Aurora Apetaurová, Anežka Beránková, Vendulka Burger, Eva Laborová, Veronika Rašťáková, Alena Štěpánová, Filip Novák, Ondřej Dudek, Jakub Kučera

Hudba: Arnošt Steinert

Světlo a odbavení projekcí: Jiří Maleňák

Projekce, fotografie: Eva Laborová, Tomáš Strejček

Masky, vlásenky: Zuzana Hořčičková a VOŠ Varnsdorf/ maskér-vlásenkář

Produkce: FysioART

Koprodukce: Městské divadlo Varnsdorf

Za finanční podpory: Ministerstvo kultury ČR, město Varnsdorf, Hl.město Praha, Elite

Poděkování: Velveta, Martin Musílek a tým MDV, Petr Lášek

Premiéra: 26.9.2017, Městské divadlo Varnsdorf

https://www.hotelnarohu.webnode.cz

Recenze Hlas severu, číslo 17, vyšlo 12.10.2017, autor Milan Hrabal

Originální, pozoruhodná, varnsdorfská...

Podzimní divadelní sezóna začala 26. září premiérou představení Hotel na rohu. A nebyla to premiéra ledajaká: celý tento podnik od přípravy po nastudování vznikl v našem městě a co víc, hotel z názvu stojí také ve Varnsdorfu. Kde? Přece na rohu. Autorka a režisérka Hotelu na rohu Hana Strejčková je ženou nadanou téměř renesančním talentem. Dar vyprávění pohybem a slovem promítla do tvaru vizuální divadelní básně-dokumentu. Jak jinak nazvat vzrušující pohyb pamětí města, půlstoletím vymezeným neklidnými lety 1930 až 1989. Imaginárním hotelem v konkrétním městě procházejí reálné postavy a události, pamětníci v publiku poznávají, mladší se ptají a tuší. Autorka upřesňuje: "... za každou postavou je člověk, pod každým sakem duše. V každé situaci je otisk varnsdorfských ulic... citace z rozhovorů, z místního tisku..." Vše viděné a slyšené však dostalo na jevišti obecnější platnost. V tom je naděje, že varnsdorfský příběh se rozběhne s úspěchem i do jiných měst, na jiná pódia. Na přípravě se podílelo naše městské divadlo a maskérky zdejší střední odborné školy. Představy režisérky na scéně (dle mého názoru skvěle) splnilo deset hereček a herců z různých koutů republiky a "domácí" klavírista Arnošt Steinert. Uprostřed premiérového publika seděla hrstka mile překvapených místních příznivců divadla, reprízy pro školy se zúčastnila asi stovka studentů VOŠ a SŠ. Doufejme, že se k nám ještě toto inspirativní představení vrátí s reprízou pro další studenty a zájemce. Bylo by to užitečné."