Tři židle

Emoční roviny Alzheimerovy demence

Světlo. Mlha. Tma. 

Divadelní představení, inspirované skutečnými lidmi a příběhy, nemocí - demencí Alzheimerova typu. 

Ti, kteří žijí s Alzheimerem. Ti, kteří žijí s těmi, kteří žijí s Alzheimerem. Ti, kteří se setkávají s těmi, kteří žijí s těmi, kteří žijí s Alzheimerem. Projekt s edukativním přesahem o tom, co znamená porucha paměti, co sebou nese demence Alzheimerova typu a co všechno z paměti odnáší, mizí a maže.

Na kterou ze židlí si sednout? Jak si sednout? Co je to židle? Vy si myslíte, že si už neumím sednout? Ano, to je židle. Sednu si. Kde je židle? Kam jste ji postavili? Vy jste mi ji ukradli. Byly tu tři židle." 

Jak se cítí člověk, který je postižen demencí Alzheimerova typu? Na tuto otázku se snaží odpovědět divadelní představení v žánru převážně fyzického a objektového divadla Tři židle autorky Hany Strejčkové.

Představení mapuje jednotlivé fáze demence Alzheimerova typu prostředky fyzického a objektového divadla za rovnocenného partnerství s hudbou (Hearn Gadbois).

Ohlasy diváků a odborníků:

"Neuvěřitelné, plné emocí!"

"Vaše představení je velmi autentické a vtahující. Trefně vystihuje řadu detailů ze života člověka s touto nemocí. Držím palce, ať díky němu nenásilně "poučíte" co nejvíce pečujících."

"Moc děkuji za silný zážitek z Vašeho představení. Je velmi důležité přibližovat dramatickými prostředky svět lidí, kteří žijí mezi námi s těžkým onemocněním."

"Děkuji všem. Jsem zasažena."

"Děkuji za silný prožitek a proniknutí do jiného světa plný nadějí a bezmoci."

"Díky za velký čin. Těžko mluvit o zážitku, je neskonalý a příliš rozlehlý."

"Poutavé představení, které vedlo k zamyšlení. Byl jsem nahý a oblékli jste mě, byl jsem nemocný nebo ve vězení a navštívili jste mě. Měl jsem Alzheimera a zůstali jste se mnou, zajímali jste se o mě, i když jsem vám nerozuměl."

"Představení Tři židle představuje složitost a závažnost problematiky demence, a to zejména v emoční rovině. To je jedna ze skutečností, které jsou sice v různých vyprávěních zmiňovány, ale v představení se s jeho protagonisty přímo prožívají. Inscenace přispívá k pochopení nemoci - demence Alzheimerova typu právě ve zprostředkování zážitku. A pro mě to byl velmi pěkný zážitek umění, uchopení tématu jiným než čistě narativním způsobem." Doc. MUDr. Iva Holmerová, Phd.

Koncept, scénografie a režie: Hana Strejčková
Interpretace: Helena Machová/ Lída Ješutová Hana Strejčková, Alena Štěpánová, 
hudba: Hearn Gadbois, odborná spolupráce: Jaroslava Slivoňová, kresby do projekce: Jiřina Adamcová, Za finanční podpory: MČ Praha 11, Hlavní město Praha, MK ČR

Premiéra 28.5.2017 v 18.00, Divadlo S´Est NOIR, Donovalská 2222, Praha 4 

02.05.2018/ "....stále ještě v nás doznívá hluboký prožitek z divadla....

V následujících větách se pokusím shrnout všechny naše společné dojmy a zážitky a postřehy z unikátního představení. Celý svůj profesní život pracuji se seniory a s lidmi s demencí. Mnoho jsem toho viděla, přečetla, naučila se a prožila...vedle seniorů. Po Vašem představení mám pocit, že opravdu jen VEDLE. Emoční rovina , kterou nabízí Váš pohled je něco opravdu velmi jiného. Nedá se popsat slovy, napodobit, přehrát, musí se vidět, prožít a zažít, a to doslova. Bezprostředně po skončení jsme nebyli schopni mluvit, někteří plakali, někteří nechápali, někteří ještě prožívali to, co právě viděli. Shodli jsme se na tom, že v představení jsme poznávali mnoho našich uživatelů, ale poprvé jsme okusili, co vlastně skutečně cítí. Představení bych "ordinovala" povinně všem pečujícím, kteří se starají o osoby s demencí. Děkujeme! Vynikající ztvárnění odborného tématu, vynikající hudba, bez které by to nebylo ono... A všechny nás dostal dopis mamince...." Tým Domova pro seniory Blatná, ředitelka DS Mgr. Hana Baušová

15.05.2018 Inscenace Tři židle dál putuje Českou republikou. S vděčností za ohlasy z Prahy a Klášterce nad Ohří, jako např.: "Super představení, které velmi dobře charakterizuje postup nemoci."(starosta Klášterce nad Ohří) / "Představení bylo maximálně působivé a mnohé vysvětlovalo. Zejména kontrast zdravý a nemocný člověk. Toto představení by, dle mého, měli vidět všichni pracovníci v sociálních službách (i úklidoví). Pomohlo by to k lidštějšímu přístupu k nemocným s jakoukoliv demencí." (aktivizační pracovnice) / "Bravurně předvedeno strach, panika, bezmocnost." ... Tři židle - Bystřany - 21.5.2018 v 13 hodin.