Nina plete slona

pro děti 4+ 

Nina plete slona

Pohybově-objektová inscenace pro děti o obrovské továrně s ještě většími sny jejích lidí. Co přání, to klubko vlny a s každým klubíčkem hra na zázraky. Jen nepřetrhnout nit! 

Holčička jménem Nina si moc přeje pleteného slona a je pro každé dobrodružství. Neváhá proto hledat, až najde tajuplné místo s hromadou klubíček! A co teprve, když se zjistí, že nejde o ledajaká klubka, ale trochu kouzelná a legrační. Pohybové představení pro děti se nebojí ani zimy a užívá si pohádkové pletení. Pětici performerů doplňuje živě hudebník s autorskou hudbou.  

Inscenace inspirovaná již zaniklým příběhem textilní továrny Pleta vypráví o holčičce Nině, která kdysi do továrny chodila za babičkou pletařkou. A tam si vysnila, že až jednou bude velká, uplete modrého slona. Neváhá se proto vracet na známá, již opuštěná místa, kde si představuje, jak by taková továrna pletla, kdyby byla v pohádce a kdyby každý dospělý dělal to, co si přál v dětství. 

Za vznikem inscenace stojí site-specific projekt (P)LETA z dávno zaniklé továrny na výrobu pletenin a konfekce v Banské Štiavnici, který se konal v rámci festivalu Vlnoplocha 2022. V paměti nám utkvěly příběhy pamětníků, chátrající sklady a tváře zaměstnanců z fotografií a nástěnek. I holčička Nina, která sedávala na vrátnici a čekávala na babičku, nebo chodila do prádelny, doprovázela manipulantky...vyrůstala s továrnou. Z kdysi slavného závodu zbylo pár svetrů a výstavní patro v muzeu. A tím vznikl prostor pro nás najít si svou Ninu a uplést slona.

 Po představení se otevírá pohybová i pletařská dílna a pro nejmenší hra s klubíčky.

Vznik inscenace navazuje na site-specific projekt v banskoštiavnické továrně Pleta, vychází ze vzpomínek pamětníků a přímé zkušenosti s pletením. 

Autor, režie, výprava: Hana Strejčková

Hudba živě: Vojtěch Bor

Tvorba a interpretace: Katarína Hudačková, Martina Chmelanová, Josefína Strejčková, Gagik Čilingarian, Filip Novák

Světlo: Tomáš Strejček

Pletené objekty: Maryna Osipova (UA), Světlana Vološina (UA)

Premiéra site-specific projektu (P)LETA se konala dne 18. 6. 2022 ve spolupráci s Festivalem Vlnoplocha 2022, Banská Štiavnica. 

Premiéra inscenace Nina plete slona se koná za rezidenční podpory Městského divadla Varnsdorf (19.11.2022) a Divadlo BRAVO! (20. a 21.11.2022). 

https://divadlobravo.cz/nina-plete-slona/

Za podpory: Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR, Festival Vlnoplocha 2022, Městské divadlo Varnsdorf

Foto z pražské premiéry dne 20. 11. 2022 Anna Benháková.