MyMime Konference

02.06.2022

Konference: Nonverbální divadlo v kontextu současnosti

Festival HAMU MyMime / Konference - 3. 6. 2022 / 9.00 - 12.00 / Divadlo Alfréd ve dvoře: Turbína

Festival HAMU MyMime 2022 Vás srdečně zve na panelovou diskuzi s českou a mezinárodní špičkou nonverbálního divadla na téma "Nonverbální divadlo v kontextu současnosti". Konference se koná 3.6. v čase 9.00 - 12.00 v Divadle Alfréd ve dvoře a bude moderována Hanou Strejčkovou a Romanem Horákem.

Jako řečníci k tématu vystoupí Pierre Nadaud (Ateliér fyzického divadla JAMU / Brno), Sara Mangano a Pierre-Yves Massip (Compagnie Mangano&Massip / Paříž), Pavel Štourač (Divadlo Continuo / Malovice, Accademia Dimitri / Verscio) a Radim Vizváry (Národní divadlo - Laterna magika, Praha / Mime Prague / Praha / HAMU / Praha).

Diskuze je určena pro širší odbornou veřejnost a studenty a bude zaměřena na aktuální vývoj oboru nonverbálního divadla. Každý řečník bude mít 12 minut na prezentaci své vize nonverbálního divadla a pedagogiky, na kterou bude navazovat ve dvou blocích diskuze s hosty a návštěvníky konference. Pozvání přijali i další významné osobnosti: Adam Halaš ( HAMU / Katedra nonverbálního divadla), Eliška Vavříková (Farma v jeskyni / HAMU), Jarka Šiktancová (DAMU / Body Voice Band ), Irina Andreeva (Teatr Novogo Fronta), Zdeněk Kühn (Die Etage / Berlin) atd.

Jak vypadá tvorba v oboru nonverbálního divadla a z čeho vychází? Na jaké tradiční vývojové linky navazují přední tvůrci a pedagogové v současné době a jakou vizi má tento obor v České republice a v zahraničí? Jaké hodnoty a jaké aspekty přináší nonverbální divadlo do společnosti? Proč by mělo nonverbální divadlo mít svou vlastní scénu? Jaký je rozdíl mezi fyzickým divadlem a pantomimou, a proč patří do žánru nonverbálního divadla? Lze pohybem říct totéž jako slovem, nebo dokonce více? A proč je nonverbální divadlo společností stále považováno za okrajový divadelní žánr?

Nejen na tyto palčivé otázky se budou moderátoři a jejich hosté snažit najít odpověď. Vše se bude konat v legendární Turbíně Divadla Alfréd ve dvoře, kde si mim a performer, klaun a tanečník od založení tohoto turbulentního místa dávají dobrou noc. Komunikačním jazykem je angličtina a čeština, vše ostatní zazní nonverbálně, resp. objeví se mezi řádky.