NINA & MIMEFEST  recenze

02.10.2023

NINA PLETE SLONA se objevila v programu MIME FEST festivalu pantomimy v Poličce a hned dvakrát měla vyprodáno! Divadelní klub se proměnil v továrnu na pletené sny. 

"Trochu více soustředění vyžaduje inscenace Nina plete slona souboru FysioART. Ten si zakládá na citlivém a laskavém přístupu k dětem. Jeho inscenace jsou promyšlené a pracují s poznatky vývojové psychologie. Škola hrou i nesmírně křehké umění, většinou beze slov. Konkrétně tenhle kousek před diváky otevírá útroby továrny na výrobu pleteného zboží, do které si jedna holčička přišla vyprosit slona. FysioART v představení pracuje s pantomimou, prvky akrobacie, s objektovým i černým divadlem. Vytváří milý imaginární svět, a především: není infantilní! Jak mně jsou jen z duše nepříjemné všechny ty inscenace, ve kterých se křičí, ječí, dělají naprosto prvoplánové vtipy a hýří křiklavým nevkusem. Bohužel jich není na poli tvorby "pro děti" málo. FysioART potěší vnitřní dítě dospělého a těm skutečně malým vkus nekazí, ale pomáhá pěstovat." Maomai https://maomai.cz/2023/10/08/report-mime-fest-2023/fbclid=IwAR1UZso4zayAChX8bNUSeOs30XD7Vct-ip-oUGr0yO65BKW3ccbATLV5NYs

"Univerzální tvorbu s přesahem nabízí například uskupení FysioART, které se střeží křiklavosti a infantility a stojí v opozici k mnohdy až dryáčnickému projevu některých tvůrců, kteří mají pocit, že v produkcích pro děti se musí hlavně hodně křičet a přehrávat. Jenže děti nejsou hloupé, leda že jim svou neodborností příliš brzy zkazíte vkus.

FysioART, jenž ostatně staví především na nonverbálním projevu, vnímavost a inteligenci svého diváka nepodceňuje, naopak pěstuje v publiku vkus a přiměřeně věku přináší i edukativní rozměr, inspiruje a snaží se hravostí obohatit. Jejich inscenace u dospělého promlouvají k vnitřnímu dítěti a to, jak dokáží zaujmout děti skutečné, je dokladem pedagogických zkušeností a pečlivé inscenační práce. Scéna, rekvizity, zvuk a hudba, to vše a často i další složky tvoří celek, v němž má každý prvek své místo a důvod v představení být. V inscenaci Nina plete slona, jež patří mezi ty nejnovější, se s pohybovým divadlem potkává osud továrny PLETA z Banské Štiavnice, do které přichází na návštěvu holčička a má speciální zákaznické přání – dostat pleteného slona. I jiní mají svá přání, snad je možné si je všechna splnit právě zde, v továrně, kde vládne vlna, špulky a jehlice? V intimním a křehkém světě pohybového divadla je možné takřka cokoliv. 

Od výchozího bodu se odvíjí příběh, který je záminkou k rozehrání stínového i pantomimického divadla i rafinované manipulaci s objekty. Není tu však nic zbytečného nebo okatě zdůrazňujícího techniku samotnou, ani pohled nebo krok navíc. Naopak je to velký prostor pro zapojení smyslů a malí diváci musí použít vlastní fantazii, aby se dostali do samotných útrob pletacích strojů, jež ožívají díky čtyřem performerům a několika rámům, jež mohou být stejně tak dobře okny či obrazy jako branami do světa imaginace. Dětské publikum se seznamuje s rozdílnou dynamikou pohybu, se zkratkou, klubíčka vlny se mohou stát očima a ušima, z cívek vzniká radiopřijímač i celé soukolí stroje. Je to především čistota prostoru pro fantazii, co je tak důležité u představení pro dětského diváka, a to se mu dostává. 

Nechybí komické číslo s pletením svetrů, které hlavní hrdince ne a ne sedět, ale mohou posloužit jako docela jiná rekvizita. Anebo nekonečná šála, po které lze vystoupat až do vesmíru, kde se klubka mění ve hvězdy a planety a kde se diváci chvíli ocitají v jakémsi útulném bezčasí, kde tma není nebezpečná nebo nepřátelská, ale naopak je spojencem. Nevtíravá a rytmická hudba už jen samozřejmě koresponduje s každou situací a s každým charakterem pohybu. Diváci si z inscenace odnášejí i svého druhu poučení – že z každé bezvýchodné situace vede nějaké řešení, byť znamená úplnou proměnu prostoru nebo účelu věcí." Opera+ https://operaplus.cz/mime-fest-2023-2-stripky-pohadky-zazitky/